szybalski-stomatologia.pl

aktycznej wizyty może ocenić stan uzębienia. Gdy tylko zauważy, że zaczyna się próchnica lub na zębach pojawia się kamień, wdroży specjalistyczne leczenie, dzięki któremu szybko będzie można zęby wyleczyć. Niestety bardzo często z

szybalski-stomatologia.pl szybalski-stomatologia.pl

Wizyty w gabinecie stomatologicznym warto odbywać regularnie, nawet gdy nie odczuwa się dolegliwości bólowych ze strony zębów czy dziąseł. Doświadczony dentysta podczas profilaktycznej wizyty może ocenić stan uzębienia. Gdy tylko zauważy, że zaczyna się próchnica lub na zębach pojawia się kamień, wdroży specjalistyczne leczenie, dzięki któremu szybko będzie można zęby wyleczyć. Niestety bardzo często zdarza się, że gabinet dentystyczny odwiedzany jest dopiero gdy problem stanie się poważny. Jeżeli zęby nie są leczone przez dłuższy okres czasu, to może okazać się, że już jest za późno na ich uratowanie i jedynym rozwiązaniem wówczas pozostaje usunięcie zęba. Taką decyzję może podjąć wyłącznie stomatolog. Nie trzeba bać się wizyty w gabinecie dentystycznym. Obecnie dostępne są znieczulenia, dzięki czemu każdy zabieg można przeprowadzić bez bólu. O zęby trzeba dbać, inaczej zaczną chorować. Dzięki właściwej profilaktyce można cieszyć się pięknym uśmiechem do późnej starości bez konieczności stosowania protez.

Niby to normalne, że stomatolog wywołuje w nas pewne przerażenie, bo gdy rozmawiamy na ten temat ze znajomymi, okazuje się, że wszyscy tak mają, ale jeśli jednak ten lęk jest tak silny, że czasami uniemożliwia nam odbycie wizyty, powinniśmy przyjrzeć się mu z bliska. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zmagamy się z dentofobią. Daje ona sporo charakterystycznych objawów. A na pewno sami potrafimy odróżnić zwykły stres od paraliżującego lęku będącego symptomem fobii. Z "normalnym" lękiem przeważnie jakoś sobie radzimy. Gabinet dentystyczny co prawda trochę nas przeraża, ale jakoś przekraczamy jego próg, sadowimy się na fotelu, a gdy lekarz wstrzykuje nam środek znieczulający, potem jakoś samo to wszystko idzie. W przypadku dentofobii to wszystko byłoby dla nas nie do pomyślenia. Od momentu wejścia do gabinetu z naszym umysłem i ciałem zaczęłyby się dziać niewyobrażalne rzeczy, które mogłyby doprowadzić nawet do utraty przytomności lub biegunki. Sami zastanówmy się więc, czy dentysta rzeczywiście wywołuje u nas aż tak silne objawy. Jeżeli tak jest - koniecznie zgłośmy się z tym problemem do dobrego terapeuty.

Czym różni się dentysta od stomatologa? Obydwaj prowadzą gabinet dentystyczny. Dla wielu z nas jest to ta sama osoba, zajmująca się tymi samymi rzeczami. Jednak nie oznaczają one tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów. Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od niedawna tak jest też w Polsce. Różnica również jest w nazwach - dentysta pochodzi od słowa - Dens - co oznacza ząb, a stomatolog - od słowa stoma oznacza usta a logos - nauka. I chociaż przyjęło się, że stomatolog i dentysta nie zajmują się tym samym - często jest to mylne spostrzeżenie. Zarówno stomatolog jak i dentysta badają kondycję jamy ustnej, zębów, tkanek w jamie ustnej oraz dziąseł. Mogą przepisywać nam leki, leczyć nasze zęby. Lekarz może sobie wybrać dodatkową specjalizację, na przykład chirurgię, periodontologię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję i tym podobne. Zawód lekarza dentysty i stomatologa nie należy do łatwych i również zdobywanie kwalifikacji może utrudniać chociażby ilość osób, które chcą się dostać na te studia.

Raczej wszyscy od czasu do czasu zaglądamy do gabinetów dentystycznych i choć robimy to niechętnie, wiemy, że po prostu tak musi być. Czy jednak na pewno? Nikt nie każe nam przecież odwiedzać placówki, w której pracuje taki dentysta, na którego sam widok serce zaczyna nam łomotać, a tętno maksymalnie wzrasta. Lęk jesteśmy w stanie zminimalizować niemalże do zera poprzez wybór komfortowej dla nas placówki. A jaki gabinet dentystyczny się nią okaże? Po czym poznamy, że to właśnie w tej konkretnej placówce dobrze o nas zadbają? Pierwsza rzecz - porządek. Wchodząc do gabinetu, musimy niemalże czuć jego czystość i sterylność. Nic nie może nas niepokoić. Dobry gabinet to gabinet uporządkowany, pachnący i higieniczny, w którym na próżno szukać chociażby minimalnej warstwy kurzu. Sam stomatolog też musi sprawiać wrażenie osoby zadbanej i porządnej, bo w przeciwnym wypadku trudno nam będzie zdobyć do niego zaufanie. Poszukajmy koniecznie takiej placówki. Pamiętajmy, że to pierwsze wrażenie bywa najważniejsze.

Chociaż dentysta wielu z nas kojarzy się z najgorszymi męczarniami, to musimy sobie zdawać sprawę z potęgi profilaktyki i przynajmniej raz na pół roku wybrać się do gabinetu dentystycznego. Stare polskie porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć i w tym także kontekście ma ono swoje zastosowanie. Regularne wizyty stomatologiczne pozwolą na wykrycie próchnicy, ubytków czy problemów dziąseł, zanim staną się one ogromnym problemem i przysporzą nam wiele bólu oraz będą nas słono kosztować. Gabinet dentystyczny to nie tylko miejsce, w którym leczy się ubytki, ale też miejsce, w którym można uzyskać porady jak dbać o zdrowe zęby i wystrzegać się tego, co nam nie służy. Dentysta poradzi nam jak odpowiednio szczotkować zęby oraz jaką pastę wybrać. Podpowie także jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej czy też jak i kiedy używać nici dentystycznych. Warto te rady wziąć sobie do serca, bo ludzkie zęby nie odrastają, więc jeśli nie będziemy o nie dbać regularnie, utracimy je bezpowrotnie i będziemy skazani na drogie zamienniki czyli protezy.