Geodezja niższa w Wikipedii
Geodezja niższa, inaczej geodezja ogólna, geodezja szczegółowa, geodezja na płaszczyźnie, miernictwo ? dział geodezji zajmujący się pomiarami ?małych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia może być płaszczyzna pozioma1.
Rezultatem przeprowadzonych pomiarów są wielkoskalowe mapy terenu otrzymane w odniesieniu do płaskich układów współrzędnych. Ograniczenie opracowań do tzw. ?małych obszarów? pozwala na pominiecie w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?małe obszary? przyjmuje się powierzchnie zbliżoną do koła o promieniu nie większym niż 15,6 km i polu nie większym niż 750 km?.1 Przedmiotem prac w zakresie geodezji ogólnej jest także projektowanie oraz pomiar szczegółowych osnów geodezyjnych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_niższa
Usługi geodezyjne ? dlaczego warto korzystać z profesjonalnych firm
Jak w każdej innej branży, również w przypadku geodezji możemy wybierać spośród najróżniejszych specjalistów. Niewątpliwie zwykle wraz ze wzrostem cen rośnie również poziom jakości oferowanych usług. W przypadku usług geodezyjnych najczęściej wygląda to tak, że bardziej kosztowny geodeta posiada o wiele więcej uprawnień niż osoba, która oferuje nam niższą stawkę za takie same usługi.
Jeśli chcemy mieć pewność, że takie usługi zostaną wykonane na najwyższym poziomie warto oczywiście zainwestować i wybrać najlepszego specjalistę w naszej okolicy. Oczywiście, mniej zamożne osoby również mogą wybierać spośród wielu dostępnych opcji, gdyż na tym rynku w ostatnich latach pojawiło się dużo zupełnie nowych firm.
Wikipedia i podział geodezji
Współczesna geodezja dzieli się na:
geodezję niższą (geodezja ogólna, szczegółowa, miernictwo) ? naukę o pomiarach wykonywanych na powierzchniach małych, o promieniu nie większym niż 15,6 km co obejmuje około 750 km?, bez uwzględniania kulistości Ziemi6.
geodezję wyższą ? naukę o pomiarach wykonywanych na wielkich obszarach, o powierzchni ponad 750 km?, uwzględniających kulistość Ziemi,
Częściowo w ramach, a częściowo obok powyższego podziału wyróżniamy również inne działy geodezji, takie jak: astronomia geodezyjna (geodezja astronomiczna), fotogrametria i teledetekcja, geodezja gospodarcza, geodezja satelitarna, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, kartografia, rachunek wyrównawczy, topografia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja