Geodezja, miernictwo i budownictwo- praca geodety

lskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych1. Miernictwo górnicze lub geodezja górnicza: lokalizacja i nanoszenie na mapach położenia wyrobisk górniczych. Miernictwo ? praktyczna

Geodezja, miernictwo i budownictwo- praca geodety

Wikipedia o przysięgłym mierniczym

Termin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego (obecnie geodeta), jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych1.

Miernictwo górnicze lub geodezja górnicza: lokalizacja i nanoszenie na mapach położenia wyrobisk górniczych.

Miernictwo ? praktyczna część metrologii. Obejmuje techniczne aspekty wykonywania pomiarów, wykorzystania i konstrukcji przyrządów pomiarowych. Nie obejmuje problemu analizy wyników a tylko ich uzyskanie. Miernictwo w połączeniu z metodami matematycznymi rachunku błędów tworzy naukę ? metrologię.

Miernictwo elektryczne ? jedna z najważniejszych części elektrotechniki, gdyż bardzo wiele pomiarów jest wykonywanych przy wykorzystaniu przetworników elektrycznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo


Szkic dokumentacyjny w geodezji

Szkic dokumentacyjny ? rodzaj szkicu stosowanego w geodezji, dokument techniczny, według którego wykonuje się tyczenie obiektów budowlanych.

Szkic zawiera dane dotyczące osnowy realizacyjnej i wszystkie elementy niezbędne do wytyczenia projektu w terenie oraz lokalizację istniejących przewodów i urządzeń podziemnych. Szkic dokumentacyjny powinien zawierać także elementy kontrolne, pozwalające na niezależne wytyczenie najważniejszych punktów głównych obiektu oraz określające odległości do sąsiednich istniejących lub wznoszonych obiektów. Elementy tyczenia (miary) mogą być naniesione na szkicu sytuacyjnym, wykonanym bez obowiązku zachowanie skali lub też mogą one być zestawione w formie tabelarycznej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szkic_dokumentacyjny


Zalety wykonywania zawodu geodety

Każdy geodeta powinien posiadać odpowiednie wykształcenie kierunkowe, poparte odbytymi praktykami i powiększającym się stażem pracy. Zaletą wykonywania zawodu geodety jest fakt, że w zasadzie pracy dla geodetów nigdy nie zabraknie. Zawsze przecież budowane będą nowe domy i bloki mieszkalne oraz wytyczane nowe drogi i autostrady.

Dlatego wciąż wiele osób decyduje się na wykonywanie zawodu geodety. Muszą one jednak pamiętać, że już zawsze będą im stawiane określone wymagania, przede wszystkim dotyczące poziomu ich wykształcenia i odbytych praktyk zawodowych, a także sumienności i prawdomówności. Wykonywanie zawodu geodety ogólnie nie należy do prostych zadań, a trudności związane z pracą geodetów związane są z olbrzymim zakresem wykonywanych przez nich zleceń.