Ekologia i styl - o drewnie

nku drzewa, z którego drewno pochodzi. Do gatunków twardych należą między innymi: modrzew, robinia akacjowa czyli grochodrzew (nazywany błędnie akacją), buk, dąb, grab, jesion, jawor, wiąz. Do najbardziej miękkich: lipa, olcha, os

Ekologia i styl - o drewnie

Do najbardziej miękkich: lipa olcha osika

Mierzona jest oporem stawianym przez drewno podczas wciskania stalowej kulki o ściśle określonej wielkości. Twardość zależy od gatunku drzewa, z którego drewno pochodzi. Do gatunków twardych należą między innymi: modrzew, robinia akacjowa czyli grochodrzew (nazywany błędnie akacją), buk, dąb, grab, jesion, jawor, wiąz. Do najbardziej miękkich: lipa, olcha, osika, topola. Drewno miękkie jest znacznie łatwiejsze w obróbce, stąd często jest używane przez rzeźbiarzy (np. ołtarz w kościele Mariackim w Krakowie jest wyrzeźbiony z lipy).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)


Cena i ekonomia

Czy warto urządzać wnętrze tanimi meblami z sieciówki? W krótkim okresie czasu, pewnie i warto. Jednak często ekonomiczniej jest wydać więcej na dany mebel, i mieć coś lepszej jakości. Bo cena to nie wszystko - meble się po prostu zużywają i psują, a takich z płyty wiórowej nie da się już naprawić - pęknięta konstrukcja oznacza, ze rzecz trzeba już wyrzucić, a prawdopodobieństwo takiego uszkodzenia jest większe. Dlatego czasem warto przemyśleć kwestie budżetowe - może warto poczekać trochę, zaoszczędzić i kupić mebel lepszej jakości, który naprawdę posłuży nam latami? Pamiętajcie - macie wybór, jednak nie zawsze pierwsza myśl jest najlepsza.


Meble drewniane a ekologia

Ekologiczny aspekt drewna ma nie mniejsze znaczenie, niż inne kwestie. No dobra - ale dlaczego meble z drewna są bardziej ekologiczne, od pozostałych? Przede wszystkim jest to surowiec odnawialny i nie jest wysoko przetworzony - od momentu scięcia drzewa do gotowego produktu droga co prawda jest dość daleka, ale nie tak daleka, jak w przypadku innych surowców - nie trzeba angażować w to cięzkiego przemysłu, który generuje do środowiska dużą ilość zanieczyszczeń. Dzięki temu już na starcie meble z drewna wygrywają - ale to nie wszystko, ponieważ równie ważna jest utylizacja - spalanie drewna nie generuje tak toksycznych odpadów, jak spalanie mebli z innych materiałów. Poza tym meble drewniane postoją w naszym domu znacznie dłużej - ponieważ są trwalsze i były droższe, więc tak chętnie się ich nie pozbędziemy. Łatwiej też ać im drugie życie - oddać za pomocą ogłoszenia w internecie, lub przerobić na inny mebel.